architektura

Ceglana Willa

FRAMe HOUSE

Frame House to projekt nowoczesnej willi, która powstanie w południowej części Warszawy. Jednym z podstawowych założeń projektowych było jak najlepsze odseparowanie mieszkańców domu od hałasów i widoku ulicy, a jednocześnie jak największe otwarcie na ogród, za którym rozciąga się widok na duże skupiska drzew.

W efekcie, powstała bryła, której frontowa część pełni niejako funkcję przesłony dla mieszkańców i zamknięta jest ona w formie wyrazistej ramy pełniącej rolę rozległego zadaszenia dla strefy wejściowej. Charakterystycznym elementem fasady jest również w pełni przeszklony narożnik klatki schodowej na piętrze budynku. Dodaje on bryle lekkości, jednocześnie zapewniając naturalne światło w pomieszczeniach komunikacji.

Zupełnie inny charakter przyjęła druga strona domu. Każde z pomieszczeń, zarówno na parterze jak i na piętrze, otwiera się na otaczającą zieleń licznymi przeszkleniami. Jest to najbardziej widoczne w części dziennej na parterze, gdzie fasady szklane stanowią niemal całość elewacji południowej i zachodniej.

W strefie dziennej jedno z pomieszczeń wychodzi wyraźnie na pierwszy plan. Charakterystyczny, przeszklony kubik na parterze to przestronny pokój gier. Jednym z wymagań Inwestorów, będących pasjonatami gier planszowych, było uwzględnienie w programie funkcjonalnym takiej przestrzeni, która pozwoli na realizację ich pasji.

Pokój gier połączony jest z resztą strefy dziennej szklanym łącznikiem, przylegającym do niewielkiego zielnego patio.

 

SLAB studio architektoniczne architektura projekt frame house ceglana willa 1

Dominującym materiałem wykończeniowym jest szara płytka ceglana o wydłużonych proporcjach. Nadaje to elewacji budynku ponadczasowych charakter oraz zapewnia trwałość i bezobsługowość. Elementem nadającym budynkowi wizualnego „ciepła” są elementy wykończeniowe z deski drewnianej, które zostały wykorzystane w znajdujących się na parterze budynku wnękach i podcieniach.

Całość tworzy spójną, nowoczesną i elegancką kompozycję, której ponadczasowa architektura idzie w parze z wysoką funkcjonalnością.

Projekt: 2024  Powierzchnia: 316m2

SLAB studio architektoniczne architektura projekt frame house ceglana willa 4

Galeria projektu

zobacz więcej