architektura
Dom mobilny
Projekt ten powstał jako praca na ogólnopolski konkurs organizowany przez miesięcznik Builder, którego tematem było “marzenie młodego pokolenia”.
Pierwszym skojarzeniem jest na pewno mieszkanie na jednym z nowych deweloperskich osiedli w dużym mieście. Co by było gdyby tym marzeniem faktycznie był dom – jakie wymagania musiałby spełniać chcąc połączyć wygodę mieszkania w mieście ze swobodą domu jednorodzinnego?
Moim zdaniem rozwiązaniem jest połączenie działki w pobliżu dużego miasta z charakterystyczną cechą młodych ludzi, czyli moblinością. Krótko mówiąc jeden dom – wiele możliwych lokalizacji.
Dom zaprojektowany został z prefabrykowanych modułów, które niczym mebel z IKEI można złożyć na wybranej działce, a w razie przeprowadzki spowodowanej np.: zmianą miejsca pracy, rozłożyć, załadować na ciężarówkę i przewieźć w inne miejsce.
Młodzi są młodzi tylko przez chwilę, a dom jest najczęściej inwestycją na długie lata, która w przypadku domu mobilnego nie uwiązuje ludzi w konkretnym miejscu. Mogą przywiązać się i zżyć z własnym domem i mieć go akurat tam gdzie będą tego potrzebować.
Dom zaprojektowany jest tak by zmieścić się niemal na każdej działce, nawet najwęższej – jest to możliwe dzięki niezależnemu modułowi garażu.
Układ funkcjonalny jest przejrzysty i logiczny z charakterystycznym rdzeniem w postaci strefy dziennej nad którą znajduje się wielofunkcyjna antresola.
Bryła domu to nawiązanie do architektury niewielkich domów na Dolnym Śląsku. Prosta bryła z dwuspadowym dachem – w tym przypadku o odwróconym układzie. Na elewacjach dominuje cegła, biały tynk oraz motyw ceglanej mozaiki. Całości dopełnia rozległy taras również składający się elementów modularnych i możliwych do demontażu.
Projekt ten jest świetnym połączeniem zalet mieszkania we własnym domu w pobliżu miasta ze swobodą jaką daje jego mobilny charakter.
Projekt: 2015 Powierzchnia: 130m2